Aktuálně

  • aktuality
  • Zubní pohotovost v Libereckém kraji
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji


Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci..


Zajištění služeb zubní pohotovosti je v jednotlivých krajích problém celé republiky. Liberecký kraj je se svými 440tis obyvateli druhým nejmenším krajem, zároveň platí, že dojezdové vzdálenosti mezi krajským městem a ostatními okresy patří k nejkratším. Část služeb mohou pochopitelně v celém regionu suplovat soukromé zubní ordinace a kliniky, je ale přirozené, že zodpovědnost za dostatečnou kapacitu akutní zubní péče leží zejména na bedrech Liberce a Krajské nemocnice Liberec (KNL).

V současné době máme tedy v Libereckém kraji možnost využít služby zubní pohotovosti na oddělení Ústní a čelistní chirurgie v KNL. V případě, že se nám zde ošetření nedostane, můžeme využít služby soukromé kliniky v odpoledních hodinách. Ta je schopna zajistit ošetření téměř ve 100 procentech případů. Proč tomu tak u Krajské nemocnice nebývá?Proč často není možné využít zubní pohotovost v Krajské nemocnici Liberec? 

  • nedostatečná kapacita zubních lékařů ochotných sloužit zubní pohotovost
  • vztah nemocnice vs. zubní lékař formou DPP – což je pro zubaře kvůli zákonným limitům nevýhodné (měsíční limit činí 10tis. Pokud by byla částka vyšší, je nutno platit dodatečné odvody => ekonomicky se to nevyplatí)
  • slabá koordinace ze strany nemocnice se stomatologickou komorou

Jaké je řešení?

  • je potřeba obnovit intenzivní jednání na úrovni liberecké nemocnice a kraje jakožto jejího zřizovatele a stomatologickou komorou tak, aby se našla systémová shoda
  • nastavila se nová pravidla pro zubní lékaře umožňující větší zapojení širší části zubních lékařů do služeb zubní pohotovosti
  • kraj jakožto garant poskytování služby zubní pohotovosti občanům Libereckého kraje se musí více finančně podílet na celém systému a krýt či nahrazovat možné ztráty z hlediska dodatečné daňové povinnosti všem lékařů, kteří se budou na službě podílet nad limit parametrů DPP.

Systémové řešení pak spočívá v zavedení funkce tzv. koordinátora služeb zubní pohotovosti. Liberecký kraj by měl ve spolupráci s libereckou nemocnicí vypsat výběrové řízení, kde by na výše zmíněnou pozici vybral stomatologa, který by měl primárně na starosti koordinaci zapojených zubních lékařů tak, aby v každý ordinační den probíhala zubní pohotovost v plném rozsahu. V případě, kde nebude dostupný žádný externí zubní lékař, tak by koordinátor výpadek vykryl sám.Liberecký kraj má za povinnost poskytnout občanům alternativu služby zubní pohotovosti v Krajské nemocnici Liberec v plném rozsahu paralelně s možností využití zubní pohotovosti v soukromé ordinaci, jelikož k tomu má plně vybavené a personálně zajištěné ordinace.Ing. Štěpán Matek a MDDr. Daniela Šebestová

další články Ing. Štěpána Matka

Krajské peníze musí zůstat v Libereckém kraji

Společně pro Liberecký kraj - MÁME VIZI!


Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA