Aktuálně

image

Můj život v Tanvaldu


Do Tanvaldu jsem se přestěhovala v roce 2013. Předcházelo tomu snad roční rozmýšlení, zda opravdu udělat ten krok a odstěhovat se z rodné Olomouce, zřídit si svou praxi zubního lékaře na malém městě a ze zaměstnaneckého poměru jít podnikat. Tanvald jsem si vybrala proto, že svou polohou je odtud kousek do Krkonoš, do Jizerek do Českého ráje a zároveň i do velkého města.

I když na Tanvald někdy veřejnost pohlíží skrz prsty, obzvláště po vzniku dokumentu Život a smrt v Tanvaldu (vznikl v roce 2013), já věřím, že Tanvald má potenciál a to hlavně svou polohou. Celá oblast mikroregionu Tanvaldsko má lidem co nabídnout- od krásné přírody přes zajímavá turistická i historická místa. Lidé se po krachu podniku Seby a jiných velkých firem vrhli na jiná podnikání a ukázali, že jsou schopní. Sídlí zde spousta známých firem od Preciosy, přes Kaipan, Detou, 4Soft, Teneo aj. Spousta lidí odtud dojíždí za prací do větších měst.

Líbí se mi, že lidé zde žijí sportem i přírodou. Tanvaldsko se hodně rozvíjí tímto směrem. Na druhé straně mě ovšem trápí tristní stav kostelů. Zvyklá z Olomouckého kraje, kde je většina kostelů opravených a jsou chloubou obcí, zde tomu tak úplně není. Jak jednou řekl jeden biskup: „Kde není víra, není ani vůle ani prostředky, nechme kostely spadnout…“ Dle mého názoru by byla škoda toto dědictví našich předků (i když německých) nechat chátrat… Myslím, že i kraj by se měl spolu s obcemi, veřejnými sbírkami a jinými finančními zdroji podílet na opravách a hledat cestu k obnově těchto staveb.

V roce 2018 jsem se rozhodla kandidovat do obecního zastupitelstva a stala se tak místostarotkou města. Cíl našeho programu byl rozvoj města - v oblasti turismu, sportu, kultury, zdravotnictví. Já se rozhodla navázat komunikaci mezi městem a farností. Celkově byl pro mě tento krok nová zkušenost - noví kolegové, učení se vedení města, jednacímu řádu, prosazování věcí, pochopení rozdílu mezi státní správou a samosprávou atd. V Tanvaldu je pořád co zlepšovat. Za velký úspěch považuji relizaci lezecké stěny ve sportovní hale, která se slavnostně otevírala letos v lednu. Bude sloužit nejen při výuce na škole, ale i pro horolezecké kroužky, večer i pro veřejnost.
Dále se podařilo prosadit dotační program pro nově příchozí lékaře do našeho města - jak pro stomatology , tak pro praktické lékaře. Má za úkol finančně podpořit vznik jejich praxí. Bohužel problém primární péče je ve všech obcích podobný a současný trend je koncentrace péče do větších měst. Ve stomatologii vznikají kliniky a drobné praxe zanikají...

V Tanvaldu máme dva kostely- kostel svatého Františka z Assisi na Šumburku z počátku 20. století- zapsaný jako kulturní památka. Je v relativně dobrém stavu, v blízké době ho čeká úprava schodiště a nátěr střechy. Druhý kostel- svatého Petra a Pavla na Horním Tanvaldě. Kostel je z konce 19. století- je paradoxně starší stavbou, ale není zapsanou kulturní památkou, takže se na něj nevztahují některé dotace na opravy. Tento kostel v budoucnu čeká rozsáhlá oprava střechy. Financování zatím není dořešeno, takže je otázkou, zda se oprava vůbec uskuteční... Letos budou oba kostely otevřeny na noc kostelů 12. června 2020. Přijďte se podívat!
MDDr. Daniela Šebestová

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA