Aktuálně

image

V době koronavirové...

… vzhledem k tomu, že mám příbuzné a kolegy v Olomouci a Litovli, odkud pocházím, prožívala jsem tuto dobu se zvláštním respektem.


Nejvíc se nás dotýkalo to, že jsme nemohli a dosud nemůžeme navštívit naše prarodiče žijící v Litovli. Během krizového stavu jsem byla doma s naší malou Terezií, která oslavila svůj první rok- bohužel jen s námi rodiči. Protože ordinuji ve své malé praxi ve městě Tanvald, musela jsem se od začátku potýkat s otázkami jak to celé uchopit. Neustále jsem sledovala vývoj a doporučení naší stomatologické komory, konzultovala vše přes Skype s kolegy. Nikdo nevěděl, jak se k celé situaci postavit.

Fatální průšvih se ale stal s ochrannými prostředky. Začalo to už v lednu, kdy WHO (světová zdravotnická organizace, na jejíž doporučení jsem vždycky kladla důraz) prohlásila, že jde jen o nákazu podobné chřipce a že nemáme panikařit. Takže jsem nepanikařila, fungovala v ordinaci dál. Náš ministr zdravotnictví na dotaz, zda je ČR připravena, též ujišťoval veřejnost, že ano. Jak WHO, tak pan ministr se asi zmýlili...

Když pak vláda vyhlásila nouzový stav, nošení roušek na veřejnosti, museli jsme jako zdravotníci podle pravidel nouzového stavu zůstat v ordinacích a nečerpat dovolenou (!). Přišlo mi to naprosto bizarní - ošetřovat pacienty jen v běžné ústence. Ze Stomatologické komory přišel pokyn ošetřovat ideálně v respirátoru třídy 3, se štítem a případně v overalu, když budeme chtít vrtat. Zavolala jsem tedy svému dodavateli zdravotnického materiálu, jak je to s dodáním těchto ochranných pomůcek včetně desinfekcí a jinak dříve běžně dostupných věcí a dozvěděla jsem se, že stát těmto firmám už od ledna (!) zakázal naskladňovat toto zboží, že to provede centrálně, takže tyto firmy mají prázdné vykoupené sklady a pošlou mi moje objednané zboží, až jim to stát dovolí. Proto se taky spousta lékařů v prvním týdnu nedostala ani k základním rouškám, desinfekcím aj. !!!

První státní respirátory přišly až 10 dní po vyhlášeném krizovém stavu. Mezitím jsem provedla sama objednávku na čínském eshopu 10ks respirátorů třídy 2, které mi přišly 3dny po těch státních...
Když jsem zjistila, že mám poslední balíček jednorázových ústenek, a že mi je můj dodavatel zdravotnického materiálu nedodá, protože nemá žádné k dispozici, požádala jsem svou kamarádku, která mi 40ks našila, abychom měli nouzově, až ústenky dojdou...

Žijeme v době plné paradoxu. Tyto bizarní fotky jsem si uložila, protože tohle by si měl pamatovat každý, kdo nad věcmi alespoň trochu přemýšlí...
  • První paradox:
  • Pacient přichází s respirátorem před zavřenou ordinaci zubního lékaře, který neordinuje, protože nemá onen respirátor, který má pacient na běžné nošení...
    Tento paradox mě donutil vypracovat s KDU-ČSL výzvu „Daruj respirátor svému zubaři“, den na to vznikla skvělá iniciativa „Daruj respirátor zdravotníkovi“.

  • Druhý paradox:
  • V jeden den vítá premiér ČR Ruslan v respirátoru třídy 3 a lékař na JIP pracuje v šité roušce...

  • Třetí paradox:
  • Na Boží hod Velikonoční byly zavřené kostely, ale hobbymarkety byly plné lidí...

Všechny okolnosti, které se teď kolem nás dějí, jsou hlavně podmíněné strachem, který nám zastírá vidět pravdivě věci takové, jaké jsou, je to účinný nástroj k tomu omezit naši svobodu nebo si na tom vybudovat svůj byznys či PR, v pozadí každodenních událostí o tom, kolik je nakažených lidí, kolik vyléčených a kolik obětí, se dějí obchody, výhodné trafiky a zakázky, úpravy zákonů, omezení svobody slova..


„Buďme tedy obezřetní, nebojme se a přemýšlejme nad věcmi, máme teď na to prostor.“
Autorka: Daniela Šebestová, zubní lékařka, místostarostka města Tanvald

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA