Aktuálně

  • aktuality
  • Těžbě v Turówě musíme zabránit!
image

Těžbě v Turówě musíme zabránit!


Dopady rozšíření dolu Turów na množství podzemní vody v regionu řeší petiční výbor Evropského parlamentu. 14.7.2020 v 10:00 se na programu zasedání petičního výboru Evropského parlamentu řeší iniciativa obyvatel česko-polského pohraničí v regionu Liberec. Desetitisícům lidí hrozí ztráta přístupu k pitné vodě vlivem možného rozšíření uhelného dolu v polském Turóvě. Všichni, kdo jsme podepsali petici, s napětím očekáváme informace o výsledku vyšetřování Evropské komise o důsledcích rozšíření dolu na podzemní zdroje vody v celém regionu.


„Během zasedání petičního výboru Evropského parlamentu chceme slyšet, jaké další kroky ke zlepšení situace hodlá Evropská komise podniknout. Rozšíření těžby v dole Turów není jenom přeshraniční téma. Jestliže hrozí že 30.000 lidí ztratí přístup k vodním zdrojům a budou muset čelit zdravotním důsledkům zvýšení znečištění ovzduší vlivem spalování uhlí, EU musí jednat!“ říká Tomáš Zdechovský – náš poslanec EP za KDU-ČSL, který díky svým dopisům předsedovi EP inicioval, že se příslušné výbory EP touto otázkou seriózně zabývají. Dokonce i předseda Evropského parlamentu David Sassoli pomůže vyvinout tlak na polské úřady ohledně protiprávního prodloužení těžby v dole Turów na česko-německo-polském trojmezí. Slíbil to již v odpovědi na dopis deseti europoslanců ze začátku dubna.

Vstřícná odpověď pana Sassoliho potvrdila, že EU nechce nechat občany Liberecka na holičkách, a i na nejvyšších místech už si jsou vědomi citlivosti kauzy a mnohonásobného porušení unijního práva polskými úřady. Ve věci tak už aktivně jednají všechny potřebné orgány včetně Komise,“ komentuje odpověď europoslanec Tomáš Zdechovský, který se v přípalu dlouhodobě angažuje a dopis Sassolimu inicioval.

Další dobrou zprávou jsou i usnesení z české Sněmovny, kde nad věcí vyjádřili silné znepokojení a vyzvali ministerstvo zahraničních věcí i ministerstvo pro životní prostředí ke spolupráci, hledání pro občany co nejúčinnějšího řešení k eliminaci rizik způsobených rozšiřováním těžby a k prověření možnosti podat na Polsko žalobu,“ dodává Ing. Štěpán Matek, kandidát Společně do podzimních voleb do zastupitelstva Libereckého kraje.

Uhelný důl Turów, který se nachází na hraničním pomezí České republiky, Polska a Německa měl ukončit těžbu v příštím roce. Bohužel těžební povolení bylo prodlouženo do roku 2044, navzdory silnému odporu obyvatel Libereckého regionu a i České republiky, vzhledem k negativním dopadům rozšíření těžby. Rozsah rozšíření těžby se pohybuje kolem 30km2 až do hloubky 330m, což by zásadně ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí. Nejvíc se má důl k hranici ČR přiblížit hned v prvních třech letech, kdy jej od nejbližší české vesnice bude dělit jen pouhý 1 kilometr.

„Evropská Unie je tu proto, aby bojovala za zdraví jejich občanů v každém slova smyslu. Přivézt případ rozšíření dolu Turów k Evropskému soudnímu dvoru je nevyhnutelný důsledek této akce polských úřadů, my zkrátka musíme bojovat za zájmy občanů České republiky a Libereckého kraje.“


Mgr. Tomáš Zdechovský a Ing. Štěpán Matek

Další důležité články Ing. Mateka:

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Vláda nesmí utrácet peníze našeho kraje!

Společně pro Liberecký kraj

Více se o našem přístupu k otázkám životního prostředí dozvíte například v článku vedoucího CHKO Český ráj - Ing. Klápštěho ZDE.

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA