Aktuálně

  • aktuality
  • Samostatně myslící absolvent – je to sen?
image

Dobře koncipovaný pracovní pohovor především ve firmách s vysokou přidanou hodnotou se stává problémem pro současné absolventy středních technických škol a univerzit. Položit před ně bílý papír s pobídkou cosi na něm vytvořit, nebo špičkový výrobek firmy s výzvou k základnímu popisu jeho složení a funkce, případně s dotazem, jak by se dal vyrobit, je pro většinu absolventů neřešitelný oříšek. Nemyslí samostatně, nejsou schopni odpovídat na otevřené otázky, neví, jak nacházet potřebné informace k řešení zadaného problému, a často kladou nepřípustné otázky typu: „A kde bych to měl sehnat?“. Chybí jim navíc odpovědnost za vše, co vykonají, za výsledek jejich práce.

Částečně si za to můžeme sami - už v raném věku našich žáků se v českém školství  odstraňují další a další prahy, ušlapávají se cestičky a odstraňuje se každé stéblo, které by mohlo přivodit žákovi i sebemenší pocity stresu po cestě radostného vzdělávání. Samostatnost, tvořivost a odpovědnost se však „vygůglovat“ nedá. Musíme být k těmto vlastnostem důsledně vedeni a zde bych rád zmínil často diskutovaný přístup k toleranci chyb, kterých se žák dopustí. Chyby lze odpouštět, ale je nutné též žákům od útlého věku připomínat, že chyba je problém – zvláště když se později v praxi objeví před strojem či zařízením s hodnotou několika desítek miliónů.

Magickým zaklínadlem je samozřejmě kvalitní praktická výuka ve středních technických školách. Inspiraci bychom mohli hledat např. u svých německých sousedů s již propracovaným systémem duálního vzdělávání, nebo ve Finsku či Litvě, kde praxe v odborném vzdělávání tvoří 60 až 70 % z celkového času vyhrazeného pro vyučování odborných předmětů, z toho 8–15 týdnů v podniku či ve školních dílnách simulujících pracovní podmínky. Špičkové firmy po celém světě si zakládají své vlastní univerzity, nebo vlastní edukační programy.

V Libereckém  kraji - a jistě nejen v něm  - se pořádají ve firmách dny otevřených dveří, mnohé firmy se snaží po vzájemné dohodě ve spolupráci se středními odbornými školami realizovat kratší formy praktické výuky. Zde  však vidím další problém, neboť významná většina žáků chápe praxi tak, že prostě „musí“, a upřímně se přiznají, že potřebují především razítko a podpis k jejímu doložení. Její obsah je pro ně už nepříliš zajímavý. Jednorázové časově omezené projekty typu TechYes či TechUp zřejmě daný problém též nevyřeší.

Absentuje dlouhodobá koncepce technického vzdělávání v odborných školách a o ní je nutné vést odbornou diskuzi. Jako člen TOP 09 a dlouholetý ředitel základní školy přicházím s návrhy, jak tento problém řešit. Odpověď  lze nalézt na našich stránkách – měla by se objevit v průběhu srpna.


Mgr. Jiří Vondráček


Více o Mgr. Vondráčkovi najdete v jeho MEDAILONKU

DALŠÍ DŮLEŽITÉ ČLÁNKY MGR. VONDRÁČKA:

Co Marie Terezie počala, Robert Plaga zrušil

Společně pro Liberecký kraj

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA