Aktuálně

  • aktuality
  • 25 let čekání na obchvat České Lípy
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.


Každý den cestou z práce projíždím v odpolední špičce naší nejvytíženější městskou komunikací -  Děčínskou ulici. Tou denně projíždí až 25 tisíc aut, často tu všichni čekáme mnoho minut. To je dobrý čas přemýšlet na tím, jak moc by našemu městu prospělo vybudování západního obchvatu, na který marně čekáme už desítky let.

Českou Lípou prochází jedna ze základních silničních tepen České republiky - silnice 1. třídy I/9, která propojuje Prahu s Německem ve směru hraničního přechodu v Rumburku. Kamiony z I/9 zde často odbočují právě na Děčín, což vede k tristní situaci právě na Děčínské ulici, ale i v samotném centru a následně pak na příjezdu z dalších směrů.

OBCHVAT? Čekáme na rozhodnutí vlády..

Projekt obchvatu je na stole už dlouho - letos už přesně 20 let. V první fázi jde o úsek mezi Dubicí a Dolní Libchavou, v délce půldruhého kilometru a s pěti mosty - přes dvě vodoteče, dvě místní komunikace a železnici. Ten by řešil podstatnou část problému a náklady na jeho výstavbu se odhadují na necelou půl miliardu Kč.
Protože jde o přeložku silnice první třídy, není bezprostřední řešení ani v rukou obce, ani v rukou kraje, ale závisí na rozhodnutí vlády. Už několik premiérů v řadě za sebou tvrdí, že záležitost považují za prioritní. Současný premiér Andrej Babiš dokonce už i něco konkrétního udělal: podepsal petici za dostavbu obchvatu...
Po uplynutí dvou let od tohoto podpisu se začalo zdát, že se snad už konečně začínají doopravdy hýbat ledy: ministr dopravy slíbil, že nejpozději v květnu 2020 bude podána žádost o územní rozhodnutí. Ani to se však nerealizovalo. Do hry totiž vstoupil Liberecký kraj, který si vyžádal doplnění projektové dokumentace. Žádost tedy nebude podána dříve než na podzim.


Foto

Co může udělat krajská samospráva?

Proces rozhodování i zahájení stavby je dnes natolik zpožděný, že už zřejmě není reálné zprovoznění stavby ani do konce volebního období krajského zastupitelstva, které zvolíme letos v říjnu! A to je možná kámen úrazu - vláda i krajští zastupitelé musí uvažovat v delším horizontu, než je jen jejich funkční období a soustředit se i na projekty, kterými se nebudou moci pochlubit už v příští volební kampani.
Krajská samospráva sice stavbu obchvatu sama nevyřeší. Musí ale vyvíjet efektivní tlak na centrální orgány a soustavnou komunikací a spoluprací se všemi zúčastněnými stranami dosáhnout viditelného posunu v přípravách a schvalování tak, aby svým nástupcům za čtyři roky předali projekt obchvatu v takové fázi připravenosti, že do jeho zprovoznění pak bude zbývat už maximálně rok.


Je jisté, že stavba našeho obchvatu se stejně jako každá podobná dopravní stavba pochopitelně některých konkrétních občanů dotkne i negativně. Prosím však o pochopení, že je nezbytné hledat optimální řešení ve prospěch pro celé město a celý region. Za sebe slibuji, že v případě zvolení pro to udělám vše, co bude v mých silách.

Ing. Josef Šimůnek, KDU-ČSL


další důležité články:

Liberecký region - kraj s duší

Společně pro Liberecký kraj


Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA