Aktuálně

  • aktuality
  • Zvládne liberecká nemocnice svůj růst?
image

Zvládne liberecká nemocnice svůj růst?  


V Liberci na rekonstrukci a modernizaci marně čekáme již pětadvacet let. Technickým a stavebním stavem současné nemocnice se už dříve zabývala analýza, která došla k závěru, že 70 % prostor není způsobilých k účelu jejich využití.


Cílem plánovaných změn je řešení tří problémů zároveň:

  • Jedním z nich je dopravní napojení nemocnice - fakt, že sídlí Krajská nemocnice Liberec (KNL) přímo v srdci města samozřejmě nevyřešíme, nicméně tragickou situaci s parkování by měl uspokojivě vyřešit parkovací dům.
  • Dalším řešeným problémem by měl být kvalitní samostatný urgentní příjem, díky čemuž se vyřeší roztříštěnost budov (dnes jich má nemocnice sedmatřicet!) a současné improvizace, které už nebude nutné dále provozovat.
  • I třetí problém souvisí s územní roztříštěností nemocnice (například transfuzní stanice je úplně jinde, v jiné čtvrti). Plánované řešení by mělo být funkční a efektivní minimálně příštích padesát let. Půjde o stavbu modulární, připouštějící další rozsáhlé úpravy, které budou v budoucnosti z provozních nebo demografických důvodů potřebné.Je zřejmé, že pokud by se růst nemocnice zastavil, dojde k jejímu rychlému personálnímu „vylidnění“. Nebude dost moderní, aby do ní chtěli lékaři a sestry. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku lékařů i sester je téměř jisté, že současní kvalitní lékaři a sestry odejdou tam, kde budou moci dělat nejlepší medicínu. Staví se v nemocnicích po celé republice, a pokud nezačne také naše liberecká nemocnice, zastaralost nemocnice se časem stane odpudivou.

Nesmíme zapomenout také na další aspekt, který stavba a modernizace přinesou - každý zdravotnický provoz musí splňovat řadu standardů a norem. V současných podmínkách je pro KNL dodržování norem velmi složité, což by do budoucna vedlo k omezování nebo zavírání některých provozů. Nová stavba je i v tomto aspektu jediné možné řešení.

Kraj potřebuje jednu skutečně špičkovou krajskou nemocnici, nikoliv upadající zařízení kvalitou neodpovídající našemu regionu.
Pokud nakonec vše dopadne, stavět se snad začne v roce 2021, hotovo by mělo být nejpozději během dalších tří let. V současné době je cena pavilonu odhadovaná na dvě miliardy. Co za takovou sumu získáme?                                                                       

  • Zdravotníci budou denně schopni pomoci až třem stovkám akutních pacientů.
  • V novém urgentním centru by mělo být sto dvacet lůžek pro pacienty chirurgické, úrazové a ortopedické.
  • Přibudou čtyři jednotky intenzivní péče, ARO, chirurgická jednotka intenzivní péče, kardiologická neboli koronární jednotka a interní metabolická jednotka.
  • Díky sdílení prostoru bude mnohem snazší spolupráce všech jednotek.
  • Dojde k posílení kvality a akceschopnosti všech týmů.


Kdo bude v nové nemocnici pracovat?

A na konec je zde ten nejzásadnější problém, který jsem již zmínila výše - jde o to, aby se tato moderní nemocnice nestala pouze nemocnicí duchů. Souběžně se stavbou a modernizací musíme začít řešit personální obsazení nemocnice - nejpalčivější problém vidím v nedostatku nižšího a středního zdravotnického personálu. Musíme jednak učinit vše, co je možné, abychom udrželi zdravotní sestry, které máme, a zároveň přitáhli absolventy Střední zdravotnické školy a Fakulty zdravotnických studií TUL k práci v naší nemocnici.


Naše nemocnice růst zvládne finančně - díky spolupráci státu, kraje i jednotlivých měst. O skutečném úspěchu rozhodne obsazenost nemocnice zdravotnickým personálem. Totiž - pokud nebudeme mít v sebelepším nemocničním zařízení doktory a zdravotní sestry, můžeme nad novou nemocnicí jen obdivně vzdychat, ale prázdný pavilon sloužit nemocným nikdy sám od sebe nebude.


Lenka Procházková, instrumentářka na operačním sále Krajské nemocnice Liberec, KDU-ČSL - více ZDE


DALŠÍ DŮLEŽITÉ ČLÁNKY:

Společně pro Liberecký kraj

Bez zdravotních sester nikdy zdraví nebudeme!

Musíme věřit ve vítězství, aby ono uvěřilo v nás

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA