Aktuálně

image

Tři kraje v České republice dokazují hospodařit bez deficitů a nezatěžují své obyvatele žádným dluhem, který by jednou museli splácet na úkor budoucnosti své a svých dětí. Ukazují nám, že to jde a že je to v podmínkách naší země uskutečnitelné.

Náš Liberecký kraj ale mezi ty tři úspěšné bohužel prozatím nepatří. Podle poslední účetní závěrky ke konci roku 2019 činilo zadlužení našeho kraje 408 mil. Kč. Znamená to, že jsme v minulosti spotřebovávali víc, než jsme dokázali vydělat, a že jsme vzkázali budoucím generacím, že naše současné požitky jednou budou muset místo nás zdarma odpracovat oni. Tohle trvale udržitelný způsob hospodaření není.

Je spravedlivé říct, že to není vina stávajícího zastupitelstva. To tento dluh v podobě úvěru na revitalizaci mostů a pozemních komunikací již zdědilo z let 2006 a 2010 a naopak odvedlo velký kus práce na jeho snížení (viz modré sloupce v grafu níže). V této snaze je třeba pokračovat.

Pojďme snížit zadlužení našeho kraje!

Jsem přesvědčen, že je během tohoto volebního období možné dosáhnout toho, aby příští zastupitelstvo za čtyři roky přebíralo kraj již úplně oddlužený. K tomu je potřeba jediné: navýšit roční splátku dluhu o 5% a této výše se striktně držet, aniž bychom podlehli pokušení sáhnout po krátkodobě dostupných penězích, které nebudou podloženy odpovídajícími příjmy. O taková populistická pokušení jistě nebude v době současné koronavirové ekonomické recese nouze. Podaří-li se tomu zamezit, tak by trend splácení mohl vypadat takto:Bezprostředně pozitivním efektem pak bude úspora necelých 9 mil. Kč nákladů ročně, které v současnosti musíme platit na úrocích, a uvolnění prostředků ve výši téměř 100 mil. Kč ročně, které dosud konzumovaly splátky úvěrů a které budou moci být místo toho použity na investice ve prospěch občanů.

Jako kandidát slibuji, že v případě zvolení nebudu hlasovat pro žádný rozpočtový krok, který by toto schéma oddlužení nerespektoval. Nesmíme přistupovat k finančním prostředkům, které koneckonců neplynou z ničeho jiného než z poctivé práce zdejších lidí, bez zodpovědnosti a ukázněnosti.

Chci, aby se náš kraj mohl v dohledné budoucnosti stát příkladem uvážlivého hospodaření a zdravého stavu financí. Protože, jak už před více než dvěma tisíci lety řekl římský básník Publius Syrus, "dluh proměňuje svobodu v nevolnictví". Anebo, jak nás poučuje Kniha knih, "nebuďte nikomu nic dlužni než vzájemnou lásku" (Řím 13:8).

Ing. Josef Šimůnek, KDU-ČSL


další důležité články:

25 let čekání na obchvat České Lípy

Liberecký region - kraj s duší

Společně pro Liberecký kraj

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA