Aktuálně

  • aktuality
  • Vláda nesmí utrácet peníze našeho kraje!
image

Krajské peníze musí zůstat v Libereckém kraji!


Nouzový stav vyvolaný pandemií COVID-19 zasáhnul do života řady lidí a firem natolik, že se bez státní podpory neobejdou. V krizové situaci se ale naplno projevuje přístup současné vlády ke krajům a obcím - stát přesouvá svou zodpovědnost za svá rozhodnutí na kraje a města a způsobí jejich zadlužení nebo výrazné omezení investic. Liberecký kraj pochopitelně není výjimkou!

Vláda ANO a ČSSD podporovaná SPD a KSČM schválila ve zrychleném jednání zákon o kompenzačním bonusu, který přenáší financování pomoci podnikatelům na města a obce. To znamená, že samosprávy obcí v Libereckém kraji by měly financovat podporu podnikatelům ze svých rozpočtů. To odmítáme!


O co se jedná?

Na samotném kompenzačním bonusu podnikatelům ve výši 500 Kč denně pochopitelně není nic špatného, jenže vláda věrná přístupu „řídit stát jako firmu“ provedla skvělou účetní optimalizaci - na úkor regionálních rozpočtů. Jak to? Daně, které vybere stát, v rámci rozpočtového určení daní rozděluje i krajům a obcím. Nově ale vláda rozhodla, že z peněz pro kraje a obce nejdříve vyplatí kompenzační bonus a až pak rozdělí zbytek, bonus tak budou z 25% platit města a z 9% kraj. Znamená to tedy, že vláda přenesla zodpovědnost za krizová opatření na naše města a obce a účetním trikem sebrala peníze z jejich rozpočtů - a stačila na to část paragrafu nového zákona:

§6
Správa a správce kompenzačního bonusu
..
(3) Správcem kompenzačního bonusu je finanční úřad místně příslušný ke správě daně z příjmů daňového subjektu, který podal žádost o kompenzační bonus (dále jen „správce bonusu“).Daně z příjmu FO ze závislé činnosti jsou jedním z hlavní příjmů samospráv. Již v roce 2020 budou přicházet obcím menší příjmy, protože když není podnikatelská činnost, je i méně odvedených daní. Ve stejné chvíli vláda nabádá obce, aby ani v této těžké době nesnižovaly investice. Výsledkem nového zákona by bylo buď omezení obecních či krajských služeb, investic nebo dlouhodobé zadlužení.

Vláda na podporu svých vlastních opatření zvýšila odhad schodku státního rozpočtu z 40 mld. Kč na rekordních 300 mld. Kč. Možná plánuje schodek ještě vyšší, ale skrytě ho přenáší na samosprávy měst a obcí. Vládní ANOmarketing se pochlubil zvládnutím krize pomocí roušek, které jsme si ovšem museli ušít sami. Brzy se bude chlubit slušným schodkem státního rozpočtu, financovat to ale opět budeme my - obce škrtnou své výdaje a investice nebo se zadluží, aby financovaly to, co slíbila současná vláda.

Za Společně pro Liberecký kraj proto jednoznačně odmítáme navržený zákon. Chceme podporu podnikatelů samozřejmě zachovat, nesmí se tím ohrozit příjmy obcí v Libereckém kraji. Nepochybně dojde k ekonomické krizi a daňové výnosy budou nižší - stejně tak pro stát jako pro kraj, proto nelze rozhazovat peníze na úkor kraje a obcí. Rozhodně není budoucím řešením navýšení dotací pro vybrané obce - ty by pak vláda podle „nějakého“ klíče přidělila jen někomu, a to ještě na vládou stanovený účet. Obce Libereckého kraje vědí mnohem lépe, než současná vláda, co opravdu potřebují.

Ing. Štěpán Matek


Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA