Aktuálně

  • aktuality
  • Předvolební projev Marka Prchala se mi líbil
image

Včerejší projev předsedy vlády v době předvolebního klání nelze hodnotit jinak než kladně. Všechno v něm bylo tak pozitivní, že mě z toho až mrazí.
Čekali jste realistický a predikující projev premiéra země zmítané v druhé vlně koronaviru? Asi jste zklamaní. Pokud jste ale čekali tradiční „děkovačku“, vychvalování sebe sama a všech, kteří se na spackané situaci v naší zemi podepsali, dostali jste svoji porci zábavy a informací. Navíc musíte mít radost, jak se premiér zlepšil v češtině a psaní.


Hlavní pocit ale zůstává - jaký byl smysl projevu, který národu nic nenastínil z toho, jak budeme pokračovat a jaká budou přijata opatření? Víme to všichni - šlo o agitku hnutí ANO jak všechny přesvědčit, že jim předseda vlády osobně děkuje a že je potřeba jej u voleb nepotopit.

Kuriózní na celé situaci je změna na postu ministra zdravotnictví. Byl sice nejlepší v historii této země, ale přesto musel být obětován na oltář volebního úspěchu hnutí ANO. Marek Prchal zkrátka naplánoval změnu na ideální dobu před volbami, na chvíli premiéra vrátil do pozice lídra a to by bylo, aby se do voleb preference ANO zase trochu nezlepšily. 

„We are best in Covid“

Nelze si v projevu nevšimnout určité míry sebekritiky, která má vyústit ve vyvolání lítosti s tím upracovaným, nevyspalým a utlačovaným premiérem. Jaksi se zapomnělo na to, že odborníci, kteří jsou kritizování jako laická lékařská veřejnost, předvídali mnoho z věcí, které se nakonec staly.
Sebekritika mířila na jedno konkrétní místo a do jednoho okamžiku, ale vláda a nakonec i „nejlepší“ ministr prováděli po mnoho měsíců naprosto nesmyslné kroky, které vedly do současného stavu. Proč se premiér neomluvil za sebe, za vládu a za kroky, které činili posledního půl roku? Proč nepadla zmínka o poradních orgánech vlády, které byly přehlíženy a jejich rady byly zatlačeny do pozadí za mediální obraz vlády a jejího předsedy? Kde je omluva panu Maďarovi, který byl jako odborník vyobcován z rozhodovacích procesů? Kde je omluva za amatérismus nejenom ve zdravotní oblasti, ale i v oblasti ekonomiky, kultury, sportu, atd…?
Ať se předseda vlády raději omluví všem občanům za svoji nabubřelost a pokorně přizná, že všechno osobně nezařídí. Ať poděkuje všem, kteří se nechali zatáhnout do jeho hry a i přesto, že byli nejlepší na světě (jako třeba ministr Vojtěch), museli nakonec vzdát marný boj s jeho touhou po moci a neschopností všechno sám uřídit.

Když naši zemi řídí marketingová agentura

Osobně považuji projev v čase i v provedení jako nevhodný a jeho výsledkem má být pouze narovnání sešupu volební křivky hnutí ANO před velmi důležitými volbami.
Celému našemu národu by stačilo, kdyby se předseda vlády moc neprojevoval ani předvolebními projevy a pokud možno ani rozhodnutími založenými na marketérech a mediálních poradcích. Předseda vlády musí nést politickou zodpovědnost za svá rozhodnutí a správu státu. Pokud ji nést nechce, ať ji přenese na ministry nebo odborníky. Nebo ještě lépe - ať se vrátí do Agrofertu, žádá o dotace a nezkouší vést naši zemi tak nezodpovědně, jak to dělá nyní.
Totiž mám pocit, že tento národ je na jeho „všechno osobně zařídím“ již dost alergický a jakýkoliv projev selhání této doktríny nemůže zastřít. Stát není firma. Babiš neumí (a jistě to ani není fyzicky možné) uřídit sám všechny procesy v tomto státě - je hezké cítit se jako spasitel, ale reálně je třeba oddělit makro a mikromanagement, správu věcí veřejných od soukromého profitu, spolupracovat s odborníky a přenášet pravomoci a zodpovědnost. Ani jedno z toho Babiš neumí a proto jako premiér stále dokola selhává. Věřím, že nejen lidé z mé sociální bubliny už pochopili, že postoj „všechno osobně zařídím“ je nesmyslný.

Každá krize má své oběti a obětí této krize nejsou jenom občané, ale nakonec jí bude i sám premiér. Rád se sice chlubí, že všechno zařídí, výsledkem jsou ale jen nekonečné omluvy a děkovačky za to, že jej podporovatelé, voliči a spolupracovníci ještě nesesadili.

Jak dlouho může tento stav trvat nevím, ale omlouvat se a děkovat nelze donekonečna. Už teď si umím představit, jak bude vypadat novoroční projev, pokud ho ještě bude přednášet pan Babiš.
Pojďme si zahrát na marketingovce - napišme si doma odhadovaný novoroční projev a zkusme si ho na Nový rok srovnat s tím, co nám přednese premiér. Tedy vlastně mluvčí Máry Prchala..


Zdeněk Chmelík, liberecký zastupitel a předseda RO TOP 09 Liberec


další důležité články Zdeňka Chmelíka:

Opravdu se žije v Libereckém kraji nadprůměrně?

V podnikání jsme si všichni rovni

Jak s byty v Liberci?

Společně pro Liberecký krajSdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA