Aktuálně

  • aktuality
  • Jak se Turnov vyrovnává s propadem příjmů do městského rozpočtu?
image

Turnov nemá „státní luxus“ - není možné mávnutím kouzelného proutku navýšit městský rozpočtový schodek. Jednak by to bylo krajně nezodpovědné a potom - zatímco šílený schodek státního rozpočtu se nám zdá neuchopitelný a vzdálený, zadlužení města už obyvatelé rozumí mnohem lépe, jedná se o naše město a naše dluhy.


V rámci rozpočtové odpovědnosti musí být rozpočet vyrovnaný. Výši příjmů z měsíce na měsíc neovlivníme, proto jsme nuceni hledat úspory ve výdajích – zodpovědné je omezovat provozní výdaje, což se děje, hned další na řadě jsou investiční výdaje. Ty nejlépe neškrtat, nicméně při poklesu daňových příjmů, který lze předpokládat, budeme nuceni minimálně odsouvat některé velké investice. Do obcí by také měla přijít kompenzace výpadku daňových příjmů ve výši 1 250 Kč na obyvatele.

Potřebujeme se zadlužit?

Dobrou zprávou pro město je fakt, že i nadále jsou municipality vnímány jako extrémně solventní klient pro banky, díky tomu nám krize přinese jistě nízké úrokové náklady na případných úvěrech, kterými budeme dofinancovávat náročnější akce. Turnov je stále zdravě zadlužen, může si to dovolit - a je dobře dávat signál, že chceme a můžeme investovat.

Otázkou zkrátka je „jen“ kdy budeme potřebovat úvěr a chtít investovat. Na mnohé plánované akce pro příští rok prostředky nebudou a budou se realizovat později. Turnov je svou polohou a vybaveností atraktivní pro nové obyvatele i firmy, budeme podporovat stávající i nové rozvojové zóny. V delším časovém horizontu můžeme uvažovat o jiném způsobu provozování vodohospodářského majetku, které by přineslo do městské kasy desítky milionů ročně.

Lídr kandidátky Společně pro Liberecký kraj Jiří Klápště k tomu dodává: „Stejně odpovědně jako Turnov by se měl zachovat celý Liberecký kraj. Mimo hledání úspor, je třeba dobře zvážit velké investice a nastavit rozumnou míru zadlužení tak, aby další krizi a propad příjmů krajské finance zvládly.“Michal Loukota, radní města Turnov

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA